Home
historia
zabytki
położenie
legendy
znani puławianie
puławy w rysunku
galeria
pomniki przyrody
Pogoda
insygnia
samorząd puławski
Puławy dawniej i dziś
sport
kultura
tradycje
instytuty
szkolnictwo wyższe
zakłady przemysłowe
pomniki historyczne
kościoły
cienie
Puławy przez satelitę
linki

Pałac czartoryskich Pałac Czartoryskich

Pałac zbudowany w stylu barokowym wg. projektu Tylmana z Gameren. Rezydencja Lubomirskich, potem Sieniawskich i Czartoryskich. Wielokrotnie przebudowywany. Po pożarze w 1706 roku rokokowy kształt nadali mu F.Mayer i I.Z.Deubel. Obecny styl klasycystyczny nadał mu Ch.P.Aigner podczas przebudowy na przełomie XVIII i XIX wieku. Wewnątrz zachowało się kilka oryginalnych sal i pomieszczeń. Pałac jest obecnie siedzibą IUNG.


Pałac Książąt Czartoryskich w Puławach - strona WWW


Park Park
Park przypałacowy powstał około roku 1670 i początkowo nosił charakter klasycystyczny. Podczas odbudowy pałacu po zniszczeniach w 1794 roku Izabella Czartoryska przekształciła go w krajobrazowy ogród romantyczny.Zmianami kierował ogrodnik Jan Savage. Wśród zachowanych do dziś drzew dominują: lipa drobnolistna, klon, grab, topola, topola biała.




Świątynia Sybilli Świątynia Sybilli
Świątynia Sybilli powstała w latach 1798-1801 według projektu Ch.P.Aignera na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem. Budynek o kształcie rotundy, otoczony wokół korynckimi kolumnami, składa się z dwóch okrągłych sal: wejścia do górnej strzegą dwa antyczne sfinksy. Było to pierwsze muzeum w Polsce. Izabella Czartoryska gromadziła tu pamiątki związane z historią Polski, eksponaty rycerskie, militaria.Wiele miejsca poświęcono Zamoyskiemu, Chodkiewiczowi, Czarnieckiemu, Kościuszce.Sala dolna poświęcona była ks.Józefowi Poniatowskiemu.




Domek Gotycki Domek Gotycki
Dom Gotycki ukończony w roku 1809 przez Ch.P.Aignera pawilon ogrodowy charakterystyczny dla przełomu klasycyzmu i romantyzmu. W obiekt wkomponowano fragmenty architektoniczne zamków, pałaców i kościołów polskich i zagranicznych. Budowla o nieregularnym kształcie. We wnętrzach znajdowało się kilkaset eksponatów. Na parterze była sala herbowa, na piętrze była sala zielona z galerią obrazów, zbiorem rękopisów, rzadkich druków, listów i gabinet, w którym mieściły się ulubione obrazy i pamiątki rodzinne Izabelli. Do najcenniejszych należały "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci, "Autoportret" Rafaela, "Miłosierny Samarytanin" Rembrandta.




Sarkofag Sarkofag
Sarkofag z białego marmuru, powstał na wzór rzymskiego pomnika Scypiona. Czartoryscy poświęcili go Aleksandrowi Augustowi oraz Zofii z Sieniawskich - rodzicom Adama Kazimierza.




Pałac Marynki Pałac Marynki
Pałac Marynki wzniesiony w XVIII wieku dla Marii ks.Wirtemberskiej, córki ks.Izabelli i Adama Czartoryskich. Budowla klasycystyczna projektu Ch.P.Aignera.




Domek Grecki Domek Grecki
Dom Grecki dawna oranżeria. Obecnie siedziba Biblioteki Miejskiej. W 1966 roku do klasycystycznego doryckiego frontonu dobudowano współczesny budynek.




Brama Rzymska Brama Rzmska
Brama Rzymska wybudowana w 1829 roku jako trwała ruina na wzór Łuku Tytusa w Rzymie.





Domek Żółty Domek Żółty
Domek Żółty wzniesiony na początku XIX wieku w stylu klasycystycznym. Zwany Aleksandryjskim, bo podczas pobytu w Puławach mieszkał w nim późniejszy car Aleksander II.




Domek Chiński Domek Chiński
Domek Chiński altana parkowa; obok rzeźba Tankreda i Kloryndy z XVIII wieku wykonana przez F.Lazariniego z Florencji.




Cmentarz we Włostowicach
Cmentarz we Włostowicach
Cmentarz Włostowicki jedna z najstarszych nekropolii w Polsce. Liczne zabytkowe nagrobki domowników dworu puławskiego.