Home
historia
zabytki
położenie
legendy
znani puławianie
puławy w rysunku
galeria
pomniki przyrody
Pogoda
insygnia
samorząd puławski
Puławy dawniej i dziś
sport
kultura
tradycje
instytuty
szkolnictwo wyższe
zakłady przemysłowe
pomniki historyczne
kościoły
cienie
Puławy przez satelitę
linki



Puławy powstały na początku XXVI wieku jako osada handlowo-rybacka.W latach 70. XXVII wieku Marszałek Wielki Koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski wzniósł pałac, który został spalony w 1706 roku podczas wojny półnoscnej. Odbudowę rezydencji podejmuje Elżbieta Sieniawska,a następnie jej córka Zofia, która w 1732 r. wychodzi za mąż, za Aleksandra Augusta Czartoryskiego. Puławy przechodzą na 100 lat we władanie rodziny książąt Czartoryskich. W 1772 roku umiera książę August i dobra puławskie przejmuje po śmierci ojca książę Adam Czartoryski ożeniony z Izabellą z Flemingów.

     Od połowy XXVIII wieku Puławy kształtują się miejscowość przewozowa jako port zborzowy oraz wybitne środowisko kulturalno - artystyczne. Ze środowiskiem puławskim ściśle związane były wybitne osobistości końca XXVIII wieku, m.in. poeci J.U.Niemcewicz, F.Zabłocki, architekt Ch.P.Aigner, malarz J.P. Norbin. W 1794 Czartoryscy, jako protektorzy Tadeusza Kościuszki, poprali powstanie narodowo - wyzwoleńcze pod jego wodzą. w odwecie rezydencja puławska została zniszczona, a dobra Czartoryskich skonfiskowane. Puławy w tym czasie przejmują funkcję "małej ojczyzny". Odbudowa rezydencji w jeszcze świetniejszej formie stała się patriotycznym obowiązkiem księżnej Izabelli. kres świetności Puławy kładzie wybuch powstania listopadowego.

     W 1846 roku władze carskie przemianowały Puławy na Nową Aleksandrię. Należy dodać, że najcenniejsze zbiory muzealne i biblioteczne udało się po powstaniu uratować. W 1866 Puławy zostały siedzibą władz nowo utworzonego powiatu nowoaleksandryjskiego. Trzy lata póżniej otrzymały status "osady miejskiej",a w 1906 roku prawa miejskie wraz z przywróceniem dawnej nazwy. Do pierwszej wojny światowej Puławy rozwijają się jako ośrodek nauk rolniczych. W latach 30. Puławy objęte planami centarlnego okręgu przemysłowego zaczynają dynamicznie się rozwijać. Powstają plany lokalizacji przemysłu chemicznego. Wybuch drugiej wojny światowej przerywa ambitne plany. W jej wyniku zniszczona została w 60% zabudowa miasta. Po wojnie następuje odbudowa miasta i powrót do przedwojennych planów rozwoju Puław. W latach 60. zlokalizowano w Puławach Zakłady Azotowe, co przyczyniło się do intensywnego rozwoju miasta. Puławy tracą swój małomiasteczkowy charakter, stają się miastem przemysłowym i nowoczesnym ośrodkiem miejskim, w którym udało się jednak zachować tradycje i unikalne walory krajobrazowe.

     Dzisiejsze Puławy to nowoczesne, dynamicznie rozwijające się miasto, siedziba zanych w kraju i zagranicą placówek naukowo-badawczych oraz licznych zakładów przemysłowych. Puławy to ważny ośrodek kulturalny z bogatym i nowoczesnym zapleczem, miasto pełne zieleni z licznymi zabytkami. Atrakcyjność miasta jako miejscowości turystycznej podnosi bliskośc takich miejscowości, jak Kazimierz Dolny, Janowiec i Nałęczów.