INSTYTUT NAWOŻENIA I GLEBOZNAWSTWA (IUNG) został utworzony w 1950 roku. Placówka ta nawiązuje do bogatych tradycji nauk rolniczych w Puławach, sięgających roku 1862 i do osiągnięć Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego, funkcjonującego w latach 1917-1950.
IUNG jest jednostką badawczo-rozwojową, podległą Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W 2005 roku otrzymał status Państwowego Instytutu Badawczego (PIB). Prowadzi prace badawcze obejmujące uprawę roślin, nawożenie, żyzność gleb oraz rozpoznanie i ochronę przestrzeni rolniczej. Instytut znajduje się w Pałacu Czatroryskich.
Stona IUNG'u

PAŃSTWOWY INSTYTUT WETERYNARYJNY został powołany w 1945 r. jako jednostka badawczo-rozwojowa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W roku 2003 zyskał status państwowego instytutu badawczego i prawo używania nazwy Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.
Podstawowym zadaniem Instytutu jest prowadzenie badań naukowych w zakresie medycyny weterynaryjnej ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki i profilaktyki chorób zakaźnych, w tym chorób odzwierzęcych, oraz higieny i toksykologii żywności pochodzenia zwierzęcego.

BIOWET PUŁAWY Sp. z o.o.
jest producentem preparatów weterynaryjnych
z dużym doświadczeniem. Początek produkcji
pierwszych leków w Puławach sięga 1920 roku.
Przez 80 lat istnienia Biowet Puławy ugruntował
swoją pozycję na rynku farmaceutycznym dzięki
ciągłemu unowocześnianiu technologii
i wprowadzaniu na rynek nowych produktów.
Jakość wytwarzanych produktów jest wynikiem
współpracy firmy z wyspecjalizowanymi
placówkami w kraju i zagranicą. Natomiast
gwarantem jakości szczepionek i surowic jest
wielostopniowa kontrola każdej serii prowadzona
wewnątrz Zakładu oraz w Państwowym
Instytucie Weterynarii w Puławach.

INSTYTUT
NAWOZÓW SZTUCZNYCH jest placówką naukowo-badawczą o wieloletnich tradycjach. Wywodzi się z utworzonego w 1935 r. Laboratorium Badawczego Zjednoczonych Fabryk Związków Azotowych w Mościcach i Chorzowie. Z Laboratorium Badawczego powstały, kolejno: Centralne Laboratorium Doświadczalne (1947 r.) i tarnowski oddział Instytutu Syntezy Chemicznej w Gliwicach (1952 r.). W 1958 r. oddział Instytutu Syntezy Chemicznej w Tarnowie uzyskał rangę samodzielnej placówki badawczej o nazwie Instytut Nawozów Sztucznych. Od 1968 r. siedzibą Instytutu Nawozów Sztucznych są Puławy.

ODDZIAŁ PSZCZELNICTWA w Puławach jest częścią Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, będącego jednym z resortowych Instytutów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zajmujemy się badaniami z dziedziny hodowli pszczół, poznawania ich biologii, doskonalenia metod obsługi pasiek oraz określaniem składu i właściwości wszystkich produktów wytwarzanych przez pszczoły. Innym kierunkiem naszej działalności jest poznanie znaczenia pszczół i innych owadów jako zapylaczy roślin uprawnych oraz ich wychów na te potrzeby.Instytut znajduje się w Pałacu Marynki.